Docieplenie budynku - wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Docieplenie budynku – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Read Time:3 Minute, 30 Second

Dom nieposiadający izolacji termicznej jest nie tylko niekomfortowy w użytkowaniu, ale generuje także wysokie koszty ogrzewania. Z jakich etapów składa się prawidłowe ocieplenie budynku? Jakie są metody docieplania? Jaki materiał ociepleniowy wybrać – styropian czy wełnę? Ile kosztuje docieplenie? O tym przeczytacie w poniższym artykule.

Docieplenie domu to spory koszt, ale jednorazowy. Zazwyczaj zwraca się on w ciągu kilku lat w postaci comiesięcznych oszczędności związanych z obniżeniem rachunków za ogrzewanie. Nieocieplony budynek generuje dość wysokie koszty ogrzewania. Brak ocieplenia powoduje, że utrzymanie czy nawet osiągnięcie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach jest bardzo trudne. Dodatkowo ważne jest także prawidłowe docieplenie poddaszy.

Docieplenie budynku o wysokości nieprzekraczającej 12 m nie wymaga zgłoszenia pac budowlanych, natomiast jeśli dom jest wyższy, ale nie przekracza 25 m, to należy zgłosić zamiar przeprowadzenia prac w starostwie. Przy wyższych budynkach trzeba wystąpić o pozwolenie.

Do ocieplania ścian zewnętrznych nowych i remontowanych budynków zazwyczaj stosuje się metodę lekką mokrą (tzw. metoda ETICS), polegającą na mocowaniu zaprawą płyt termoizolacyjnych, szpachlowaniu ich powierzchni zaprawą zbrojoną siatką wykonaną z włókna szklanego i finalnie pokryciu wszystkiego tynkiem.

Jak prawidłowo docieplić budynek?

Najważniejszą kwestią jest to, że aby ocieplenie spełniało swoje funkcje, należy je wykonać systemowo, czyli wykorzystując dopasowane systemy dociepleń budynków, tj. najlepiej jednego producenta. Produkty, które zalicza się do konkretnego systemu ociepleń to: zaprawa/masa klejowa do mocowania płyt termoizolacyjnych, płyty termoizolacyjne wykonane ze styropianu albo wełny mineralnej, zaprawa/masa klejowa do wykonania warstwy zbrojonej, tkanina szklana do wykonania warstwy zbrojonej, preparat gruntujący (fakultatywnie), łączniki mechaniczne, zaprawa/masa tynkarska, farba elewacyjna (fakultatywnie), materiały służące do wykończenia miejsc szczególnych na elewacji (czyli szyny, taśmy, siatki narożnikowe itp.).

Wszystkie kolejne etapy robót związanych z docieplaniem budynków wymagają zachowania szczególnej staranności. Ocieplenie powinno przebiegać następująco:

  • przygotowanie podłoża
  • przygotowanie zaprawy
  • mocowanie płyt izolacyjnych ze styropianu/wełny mineralnej lub innych dostępnych obecnie na rynku materiałów izolacyjnych
  • kołkowanie
  • gruntowanie podłoża
  • wykonanie wyprawy tynkarskiej
  • malowanie elewacji.

 Dwa sposoby dociepleń budynków

Istnieją dwie metody wykonywania dociepleń, tj. częściej stosowana metoda lekka mokra oraz lekka sucha. Ta pierwsza polega na tym, że warstwa izolacji termicznej jest przyklejana do muru i pokrywa się ją tynkiem cienkowarstwowym. Do rozrabiania zaprawy klejowej oraz tynku używa się wody. Ciężar powłoki izolacyjnej wynosi między 10 a 30 kg/m2. Sposób ten daje możliwość uzyskania niewielkiej grubości przegrody przy jednoczesnym zachowaniu bardzo dobrych parametrów termicznych. W tej metodzie nie powstają niepożądane mostki termiczne. Wady tej metody to niemożność jej wykonania w przypadku opadów, silnego wiatru i dużego nasłonecznia oraz duża podatność na błędy wykonawcze, czyli niedokładne ułożenie.

Z kolei rzadziej stosowana metoda lekka sucha polega na mocowaniu warstw izolacyjnych bez użycia klejów i zapraw. Ocieplając budynek w tej sposób, korzysta się ze: zszywek, gwoździ, śrub i kołków. Zaletami tej metody są możliwość prowadzenia prac przy każdej pogodzie oraz bez względu na to, z jakich materiałów został zbudowany dom. Ta metoda jest dużo prostsza od lekkiej mokrej, tak że nawet amator może się podjąć wykonania nią docieplenia.

Jaki materiał izolacyjny wybrać – styropian czy wełnę mineralną?

Decydując się na konkretne materiał izolacyjny i system dociepleń, należy zwrócić uwagę na dwie rzeczy – cenę i trwałość. Aktualnie najbardziej popularnymi materiałami stosownymi na budowach są styropian i wełna mineralna, choć oczywiście na rynku dostępne są także inne rozwiązania, często o lepszej wytrzymałości. Trwałość ocieplenia wykonanego z wełny bądź styropianu to ok. 20-25 lat. Te dwa powszechnie stosowane materiały cechują się dobrymi właściwościami izolacyjnymi i niską ceną. Ponadto pozwalają także na samodzielny montaż. Powszechnie uważa się, że wełna mineralna jest lepszym wyborem, jednak w praktyce większość inwestorów stawia na styropian.

Ile kosztuje docieplenie budynku wełną, a ile styropianem?

Użycie do tego celu wełny mineralnej kosztuje więcej. Szacunkowo za docieplenie ścian budynku o powierzchni 150 m2 trzeba zapłacić między 22 a 25 000 zł, natomiast przy użyciu styropianu koszt ten wynosi ok. 17-20 000 zł. Wynika to głównie z tego, że w przypadku tego drugiego materiału koszty montażu są tańsze, gdyż jest on łatwiejszy. Płyty ze styropianu mocuje się do ścian przy pomocy kołków i kleju, a potem wszystko przykrywa się siatką z zaprawą klejową. Z kolei do położenia wełny mineralnej konieczne jest użycie drewnianych rusztów gwarantujących dobre przymocowanie. W tym wypadku wymagana jest duża precyzja.

Szeroki wybór zleceń na docieplenia budynków można znaleźć na stronie: http://oferia.pl/zlecenia/budowa/docieplanie-budynkow.

76211b2891e76f722b27e7dd205fc077?s=400&d=mm&r=g

About Post Author

jan

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

One thought on “Docieplenie budynku – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Dodaj komentarz

Jak przygotować pokój do malowania Previous post Jak przygotować pokój do malowania
Oświetlenie dekoracyjne w kuchni Next post Oświetlenie dekoracyjne w kuchni