Budownictwo pasywne ze względu na założone rygory energetyczne musi spełniać wysokie standardy dotyczące współczynnika przenikania ciepła i szczelności na konwekcję powietrza. Bardzo istotne jest aby elementy tworzące ściany konstrukcyjne budynku były również tak dobrane i wykonane, by zapewniały ciągłość izolacji cieplnej i powłoki zapewniającej szczelność. Bloki wapienno-piaskowe Silka dzięki zdolności dużej akumulacji cieplnej są materiałem, który można z powodzeniem stosować w standardach budownictwa pasywnego.
Domy budowane w standardzie pasywnym w porównaniu do tradycyjnego wyróżnia zastosowanie szeregu rozwiązań mających na celu zminimalizowanie zużycia energii w trakcie eksploatacji. Przykładowo do ogrzania domu pasywnego potrzebne jest zużycie 15 kWh/(mkw./rok). Dla porównania obiekty budowlane nazywane domami energooszczędnymi mają zapotrzebowanie energetyczne na poziomie 70 kWh/(mkw./rok).
Decydując się na budowę domu taniego w eksploatacji poza spełnieniem warunków formalnych należy postawić na dobrą izolację cieplną ścian zewnętrznych budynku. Bloczki silikatowe Silka wykazują doskonałe właściwości termoizolacyjne. Przede wszystkim dzięki wysokiemu ciężarowi objętościowemu świetnie akumulują ciepło. Jest to istotne, ze względu na fakt, że energia pozyskiwana z promieniowania słonecznego nie zawsze odpowiada aktualnemu zapotrzebowaniu na energię do ogrzania budynku.
Silikatowe bloczki są w stanie przez bardzo długi czas akumulować ciepło, dzięki czemu latem podczas upałów, wnętrza pomieszczeń pozostają chłodne, zaś zimą ściany oddają ciepło do wnętrza budynku. Silka to także materiał o dużej wytrzymałości i doskonałych właściwościach akustycznych. Poza tym, Silka to bezpieczny dla zdrowia mieszkańców materiał wyprodukowany z miękkich skał takich jak piasek i wapień.
Bloczki Silka wyróżnia duża wytrzymałość, a mniejsza grubość ścian konstrukcyjnych pozwala na zastosowanie grubszej warstwy ocieplenia i zwiększenie powierzchni użytkową. Bloki wapienno-piaskowe Silka o grubości 18, a nawet 12 cm można z powodzeniem stosować jako materiał konstrukcyjny w standardach budownictwa pasywnego. Ściany Silka wzniesione z tych bloków wykazują się bardzo wysoką izolacyjnością akustyczną.
Dom pasywny z Silka to realizacja, która powstała na Osiedlu Literackim w Poznaniu według projektu architekta Tomasza Mielczyńskiego. Projekt piętrowego, jednorodzinnego domu mieszkalnego powstał na zamówienie klienta na posiadanej przez niego niewielkiej działce.
Mimo ograniczeń wynikających z lokalizacji budynku udało się stworzyć dom odpowiadający założonym wymaganiom, a więc projekt godzący maksymalną funkcjonalność z oszczędnością w budowie oraz użytkowaniu. Ściany konstrukcyjne z bloczków Silka dają wiele możliwości. Cechuje je duża wytrzymałość, cienka ściana do maksymalnego ocieplenia oraz dużo więcej powierzchni pomieszczeń, a przy tym znakomita izolacyjność akustyczna.
Spełnienie standardów pasywności opiera się w dużym stopniu na zastosowaniu energooszczędnych materiałów, dzięki którym zewnętrzna kubatura budynku będzie zapewniała szczelność oraz ciągłość izolacji cieplnej.
Nawet nie brałem ich pod uwagę budując dom, teraz żałuje
Silikatowe bloczki to bardzo „wdzięczny” materiał 😉