fundamenty bruk bet 1

Projektowanie fundamentów

Read Time:1 Minute, 31 Second

Fundament jest podstawą obiektu budowlanego ponieważ utrzymuje obciążenie budowli. Ich zadaniem jest zapewnienie równomiernego i jednocześnie jak najmniejszego osiadania budynku oraz jego stateczność jak również zabezpieczenie przed wilgocią.

Z tego względu fundament budynku musi być konstrukcją wytrzymałą i trwałą. Budynku ze względu na warunki gruntowo-wodne nie można posadowić zbyt płytko a posadowienie nie może być zbyt głębokie. O głębokości posadowienia decydują względy użytkowe, poziom występowania gruntów nośnych oraz wody gruntowej, zasięg strefy przemarzania oraz posadowienie budynków przyległych. Na wstępie projektowania decydują względy użytkowe ( dom z piwnicą lub bez). Ponieważ wykonanie piwnicy pochłania prawie 30% całkowitego kosztu budowy domku jednorodzinnego.

Gdy powstaje piwnica to fundamenty oparte są w podłożu o głębokości 2.50-2.80 m nad poziomem terenu. Jeżeli działka nie jest duża najczęściej planuje się podpiwniczenie. Na głębokość posadowienia wpływa głębokość zalegania nośnych warstw gruntu. Grunty o małej nośności występujące pod powierzchnią terenu przy przyczyniają się do tego, że taniej wychodzi posadowić fundamenty głębiej na twardym podłożu niż wzmacniać słaby grunt. Do gruntów o małej nośności zaliczamy grunty organiczne, torfy, namuły, luźne piaski, plastyczne gliny oraz iły. Duże znaczenie ma głębokość występowania wody gruntowej. W przypadku zaistnienia możliwości zalewania lub zawilgocenia piwnic następuje rezygnacja z budowy podpiwniczenia albo podwyższa się poziom posadowienia przez co dom automatycznie podwyższa się.

Projektowanie fundamentów, fot.: termodom.pl

Istnieją również technologie zapewniające szczelność piwnic (betony szczelne lub specjalne materiały izolacyjne). Rozwiązanie tego typu są dosyć kosztowne. Na głębokość fundamentów wpływa także głębokość posadowienia budynków przyległych. Jest to ważne, gdy projektowana budowla będzie przylegała do budynku, który już istnieje lub znajdować się będzie blisko niego. Wykop przy istniejącym budynku należy wykonać z odpowiednimi zabezpieczeniami. Natomiast głębokość przemarzania gruntu wpływa na poziom posadowienia niepodpiwniczonego domu. Fundamenty w gruntach wysadzinowych powinny opierać się w podłożu poniżej strefy przemarzania. Do gruntów wysadzinowych zaliczamy grunty zawierające więcej niż 10% drobnych cząstek, które są mniejsze od 0,02 mm.

76211b2891e76f722b27e7dd205fc077?s=400&d=mm&r=g

About Post Author

jan

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

elewacja arsanit Next post Elewacja wizytówką domu