sciany nosne

Wyburzanie ściany działowej – kiedy można to zrobić?

Read Time:1 Minute, 48 Second

Wyburzenie ściany działowej nie jest tak prostą sprawą, jak nam się wydaje. Wcześniej należy ustalić jaką funkcję ta ściana pełni gdyż, np. wyburzenie ściany, która spełniła również rolę podparcia stropu może zakończyć się katastrofą budowlaną.

Wyburzanie ściany działowej – po pierwsze ustalmy rodzaj ściany

Trzeba ustalić, czy ściana, która jest przeznaczona do wyburzenia jest ścianą działową czy nośną. Ma to głównie znaczenie zwłaszcza w starych budynkach, gdzie często ściany działowe pełniły rolę dodatkowego podparcia stropu w miejscach, gdzie na wyższej kondygnacji stawiano o tym samym przebiegu ścianki działowe.

Ściana działowa

Ściany działowe buduje się z elementów o grubości 6-12 cm a razem z tynkiem grubość ściany wynosi 10-16 cm. Mają zwykle wysokość jednej kondygnacji i przenoszą wyłącznie ciężar własny oraz sprzętów na nich zawieszonych. Ich zadanie polega na odgradzaniu pomieszczeń.

Ściany działowe powinno się wznosić już po wykonaniu konstrukcji nośnej domu. Nie można ich stawiać jednocześnie ze ścianami konstrukcyjnymi, ponieważ mogą spowodować pęknięcia, rysy jak również uszkodzenia.

Ściana nośna

Ściany nośne mają grubość powyżej 20 cm. Ściany nośne zwane również konstrukcyjnymi, oprócz  ciężaru własnego przenoszą jeszcze inne obciążenia, mianowicie ze stropów, ścian wewnętrznych znajdujących się powyżej i dachów.

Wyburzanie ściany działowej nośnej

Jeśli decydujemy się na wyburzanie ściany działowej nośnej, to należy zlecić opracowanie dokumentacji technicznej projektantowi. Ustali on  rodzaj i wymiary podciągu , który zastąpi usuwaną ściankę. Sposób w jaki ściana zostanie usunięta zależy od materiału, z którego ściana jest wykonana. Jest to związane również z rodzajem konstrukcji domu. Rozbiórkę ściany murowanej najlepiej zaczynać od wykucia spod stropu jednej albo dwóch sztuk bloczków. Następnie należy zdejmować kolejne warstwy cegła po cegle. Jest to sposób czasochłonny ale najbezpieczniejszy.

Jeżeli prace rozpocznie się od środka ściany można doprowadzić do jej przewrócenia. Przy ścianach żelbetowych rozbiórkę należy przeprowadzić bardzo ostrożnie, aby nie doprowadzić do większych drgań. Z pustaków szklanych buduje się ścianki, które oddzielają pomieszczenia. Można ich również użyć do wydzielenia miejsca na natrysk ale również mogą zastąpić kabinę prysznicową.

Wyburzanie ściany działowej - kiedy można to zrobić?, fot.: Rick & Cindy Black Architects

Prace wyburzeniowe nawet jeśli z pozoru wydają się łatwe dobrze jest zlecić ekipie remontowej. Wymagają one często specjalistycznego sprzętu, profesjonalnego obchodzenia się z instalacją gazową ,elektryczną czy sanitarną na którą można niespodziewanie natrafić zwłaszcza w starym budynku, który często nie posiada dokumentacji instalacyjnej.

76211b2891e76f722b27e7dd205fc077?s=400&d=mm&r=g

About Post Author

jan

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

2 thoughts on “Wyburzanie ściany działowej – kiedy można to zrobić?

Dodaj komentarz

projekt domu archon Previous post Ile kosztuje budowa domu?
cassia long wienerberger1 Next post Cassia Long – cegły o długim i smukłym kształcie