zasady tykowania ścian

Główne zasady tynkowania i układania gładzi

Read Time:2 Minute, 32 Second

 

Malowanie ścian to jedna z najbardziej przyjemnych czynności podczas wykańczania wnętrz. Zanim jednak przyjdzie czas na malowanie, konieczne jest tynkowanie oraz umiejętne położenie gładzi. Tak, aby ściana była równa i gładka.

Tynki wapienne

Tynki wapienne na bazie wapnia są łatwe w nanoszeniu. Na ściany domu można je aplikować zarówno ręcznie, jak i maszynowo. Po wyschnięciu tworzą równą, gładką strukturę. Wapno dodatkowo ma tą dobrą cechę, że dzięki niemu na ścianie nie rozwijają się pleśnie. We wnętrzu wytwarza się również przyjazny mikroklimat. Tynki wapienne posiadają zdolność pochłaniania wilgoci z powietrza i oddawania w razie, jeśli powietrze robi się zbyt suche.

Ze względu na to, że nie akumulują w sobie wilgoci mogą znaleźć zastosowanie w pomieszczeniach bardziej narażonych na działanie wilgoci, takich jak łazienka, kuchnia, pralnia.

Natomiast gładzie wapienne mają na tyle gładką konsystencję, że pozwalają na uzyskanie delikatnej i wygładzonej powierzchni. Gładzie tego typu nakłada się dość łatwo. Po nałożeniu i wyrównaniu tworzą warstwę około 2 mm. Gładź wapienna ma jasną barwę, dzięki czemu nadaje się jako podkład pod każdy kolor farby.

Przygotowanie podłoża i nakładanie tynku

Wbrew pozorom prawidłowe przygotowanie podłoża ma duże znaczenie dla etapu końcowego. Najważniejsza jest ocena stanu powierzchni, która będzie tynkowana. Powinna być ona gładka, oczyszczona z zanieczyszczeń, starej farby, zabrudzeń. Tynkowaną ścianę warto także odkurzyć, a następnie zagruntować. Daje to pewność, że podłoże dobrze przyjmie tynk. Zwłaszcza w przypadku, gdy powierzchnia jest wyjątkowo sucha. Jeśli natomiast podłoże jest w niewielkim stopniu chłonne, a jego gładkość nie jest wystarczająca i może pojawić się obawa, że nie będzie wystarczająco przyczepne, warto najpierw zastosować grunt szczepny.

Tynki wapienne można nakładać ręcznie, bądź za pomocą agregatu. Nakładanie maszynowa zapewnia lepszą precyzję wykonania. Wapno wymaga dłuższego czasu wiązania, co pozwala na spokojne tynkowanie, bez poczucia, że zaprawa zbyt szybko wyschnie i stwardnieje.

Warstwa tynku, niezależnie czy naniesiona za pomocą agregatu, czy ręcznie, powinna mieć grubość około 15- 20 mm. W miejscu, w którym w ścianie łączą się dwa rożne materiały, w tynk wtapia się właściwą siatkę zbrojącą. Świeży tynk ściągany jest za pomocą łaty typu H. Ważne, aby przy tym kontrolować pion oraz kąty.
Jeśli wykonawca postanowi, że tynk ma być grubszy, wówczas powinien zostać nałożony w dwóch warstwach, gdzie drugą nakłada się w momencie, kiedy pierwsza już podeschnie, ale jeszcze się nie zwiąże. Końcowe wygładzenie następuje w chwili zwilżenia tynku wodą. Pomocna w tej czynności jest paca gąbkowa lub filcowa. Nie jest to jednak odpowiednia metoda dla ścian, na których będą układane płytki ceramiczne.

Nakładanie gładzi wapiennej

Gładź rozprowadza się zazwyczaj dobę po zakończeniu tynkowania. Jeśli jednak tynkowanie ma miejsce w chłodniejsze dni, okres oczekiwania może przedłużyć się. Powierzchnia musi być idealnie gładka i sucha.
Podczas nakładania gładzi należy pamiętać, że zawsze zaczyna się od sufitu, a kończy na ścianach. Warto również rozrobić ją w wiaderku. Ułatwia to zachowanie odpowiednich proporcji. Jeśli gładź nakładana jest ręcznie, używa się pacy ze stali nierdzewnej. Można również użyć agregatu tynkarskiego.

Kiedy gładź jest wystarczająco twarda, nanosi się kolejną, tym razem cieńszą warstwę i bardzo dokładnie ją wyrównuje. Tak nałożona oraz wyschnięta druga warstwa nie wymaga szlifowania, ani wygładzania.

76211b2891e76f722b27e7dd205fc077?s=400&d=mm&r=g

About Post Author

jan

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

lazurowa 168 Previous post Zamieszkaj na Bemowie – nowoczesna inwestycja Lazurowa168
W jakim celu używane są pale CFA? Next post W jakim celu używane są pale CFA?