Układ pokoju dla dziecka

Jak funkcjonalnie rozplanować układ pokoju dziecka?

Read Time:2 Minute, 24 Second

Pokój dziecka jest zazwyczaj najmniejszym pokojem w domu. To bowiem rodzice otrzymują dużą i pojemną sypialnię, ze względu na swoje większe potrzeby. Czy jednak dziecko faktycznie ma je mniejsze? Niekoniecznie. Starsze dziecko wykorzystuje bowiem swój pokój nie tylko do zabawy, ale również do spotkań z rówieśnikami, do relaksowania się itp. Jemu zatem także jest potrzebna funkcjonalna i dobrze rozplanowana przestrzeń.

Czym są strefy w pokoju dziecka i dlaczego warto je zastosować?

Strefy w pokoju dziecka są miejscami, z konkretnym przeznaczeniem. Przykładowo strefa snu obejmuje łóżko, które służy do snu i wypoczynku. Takie strefy wpływają przede wszystkim na lepsze rozplanowanie całej przestrzeni, ale również i na odpowiednie jej wykorzystanie.

Tutaj może jednak padać pytanie, czym przedzielić pokój, aby takie strefy faktycznie uzyskać? Niekoniecznie pokój w dosłowny sposób musi być dzielony. Czasem mogą być to bardzo subtelne, a jednak dające się odczuć granice.

Strefa snu i odpoczynku

W strefie snu oraz odpoczynku, powinno znaleźć się oczywiście łóżko. Przy nim może natomiast stanąć mała szafka oraz lampka nocna, która pozwoli dziecku w pełni korzystać z tego właśnie miejsca. Będzie miało ono bowiem możliwość poczytania książki przed snem czy też poprzeglądania jakichś ilustracji w atlasie. Ta strefa powinna być jak najbardziej minimalistyczna. Przed snem dziecko nie powinno się niczym rozpraszać, dlatego zabawki powinny leżeć w większej odległości od łóżka.

Strefa do zabawy

Strefa zabawy jest bez wątpienia najważniejszą strefą z punktu widzenia każdego dziecka. Warto zaaranżować ją kupując przykładowo duży i miękki dywan, bądź też puzzle piankowe. Dzieci bowiem zazwyczaj bawią się na podłodze, dlatego warto zadbać o ich komfort pod tym względem. W strefie tej powinny znajdować się szafki bądź też pojemne pudła kartonowe czy też drewniane, wypełnione zabawkami.

Ważne jest to, by w tej strefie dziecko miało wszystko pod ręką. Nie warto zatem stawiać wysokich szafek, do których w danym czasie dziecko nie ma dostępu. Jeśli jest ono jeszcze małe, wówczas płaski skrzynie będą najlepszym rozwiązaniem do przechowywania zabawek. W strefie tej można umieścić również krzesełko oraz stolik, by dziecko mogło przykładowo usiąść, zająć się wyklejankami, narysować coś itp

Strefa nauki

Strefa nauki jest strefą dla starszych dzieci, będących w wieku szkolnym. W pokoju malucha, nie ma zatem na początku żadnego sensu w planowaniu właśnie tego typu powierzchni.

W strefie nauki powinno stać przede wszystkim biurko i wygodne krzesło komputerowe. Dziecko będzie spędzało w nim sporo czasu, dlatego warto by było ono odpowiednio wyprofilowane. Dookoła mogą stać natomiast jakieś globusy i inne pomoce szkolne. Obok biurka koniecznie musi znajdować się szafka bądź też dwie, w których dziecko będzie miał miejsce na książki i zeszyty. Powinny być one w bezpośrednim sąsiedztwie biurka, by dziecko miało do nich swobodny dostęp.

Wyznaczenie takich stref sprawi, że pokój stanie się dla dziecka przyjaznym miejscem do realizowania codziennych zadań, do przyjemności oraz do wypoczynku. O tym jak przetrwać taki remont pokoju dziecka dowiesz się z artykułu https://zwierciadlo.pl/lifestyle/jak-przetrwac-remont-domu-i-zachowac-zdrowie

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

krzesła do salonu Previous post Krzesła do salonu w stylu japońskim
Meble ogrodowe Next post Meble ogrodowe – jak urządzić ogród?