Moda na energooszczędność powoli staje się standardem. Wzrost świadomości inwestorów odnośnie izolacyjności termicznej, zaostrzające się przepisy budowlane, a także dążenie do doskonałości parametrów technicznych okien, sprawiły że energooszczędność jest jednym z najważniejszych kryteriów podczas wyboru okien.
Klienci planujący zakup okien pasywnych lub energooszczędnych, w połączeniu z ciepłym montażem, muszą się liczyć z większymi kosztami, jednak korzyści mogą okazać się znacznie większe. Mogą się jednak pojawić wątpliwości co do skuteczności naturalnej cyrkulacji powietrza. W takim przypadku musimy wybrać taki sposób wymiany powietrza, który nadmiernie nie wychłodzi pomieszczenia i nie będzie generował dodatkowych kosztów.
Planując budowę domu energooszczędnego lub pasywnego koniecznie musimy zadbać o odpowiednią wentylację. Szczególnie wtedy, gdy do budowy zostały użyte szczelne materiały, to już na etapie tworzenia projektu powinny pojawić się sugestie jaki będzie sposób wymiany powietrza.
Gdy wentylacja zawodzi
Wysoka wilgotność powietrza utrzymująca się przez dłuższy czas, w połączeniu z brakiem odpowiedniej wentylacji, mogą spowodować powstanie grzybów i pleśni. Zapewnienie odpowiedniej wymiany powietrza nie tylko zapewni komfort oraz dobre samopoczucie domownikom, ale przede wszystkim uchroni przed powstawaniem wykwitów, które są bardzo szkodliwe dla zdrowia. Ponadto mogą uszkodzić konstrukcję budynku.
Jak zapewnić odpowiednią wentylację?
Sprawnie działająca wentylacja odpowiada za usuwanie zużytego powietrza z pomieszczenia oraz dostarczenie świeżego. Na co zwrócić uwagę aby nie wychładzać nadmiernie pomieszczenia? Każdy rodzaj systemu wentylacyjnego powoduje straty ciepła. To nieuniknione. Jednak dostępne są sposoby, które skutecznie mogą je minimalizować. Oczywiście najszybszym sposobem na wymianę powietrza jest otwarcie okna. Jednak w okresie jesienno-zimowym ciężko o długie wietrzenie. Zatem warto zainwestować w nawiewniki okienne. Najpopularniejsze są dwa rodzaje – higrosterowane i ciśnieniowe. Nawiewniki higrosterowane na podstawie pomiaru wilgoci we wnętrzu automatycznie regulują wymianę powietrza. Gdy w pomieszczeniu wzrasta wilgoć, wówczas następuje wymiana powietrza, ponieważ nawiewniki automatycznie się otwierają. Natomiast nawiewniki ciśnieniowe regulują intensywność wietrzenia za podstawie pomiaru różnicy ciśnienia na zewnątrz i wewnątrz. Następnym sposobem na ekonomiczną wymianę powietrza jest mikrowentylacja, która umożliwia stały dostęp do świeżego powietrza bez nadmiernego wychładzania pomieszczenia, wystarczy ustawić klamkę pod kątem 45 stopni. Kolejnym sposobem jest zastosowanie okuć activPilot Comfort, wyposażone w funkcję odstawienia skrzydła od ramy tworząc szczelinę na 6 mm. Takie rozwiązanie zapewnia bezpieczne i zdrowe wietrzenie, przy jednocześnie zaryglowanym oknie.
Nieważne czy jest to dom pasywny czy energooszczędny, prawidłowa wentylacja jest niezbędna. Nie jest to jednak powód do stosowania nieszczelnej stolarki okiennej. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie takiego rodzaju wentylacji, który można skutecznie kontrolować.
Average Rating