Duże wymiary, niewielka waga, łatwość obróbki i przystępna cena sprawiają, że ściany działowe z betonu komórkowego staje się idealnym materiałem do ich wznoszenia.
Ściany działowe, mimo że budujemy dopiero po postawieniu ścian nośnych zewnętrznych i wewnętrznych, to ich usytuowanie należy określić budując ściany zewnętrzne. W miejscach styku ściany zewnętrznej ze ścianą działową należy ułożyć płaskie łączniki LP30 z blachy nierdzewnej w co drugiej lub co trzeciej spoinie poziomej w taki sposób, że jedna połowa łącznika wchodzi w głąb ściany nośnej, a drugą połowę zatapiamy w zaprawie klejowej na ściance działowej.
Gdy położenie ściany działowej uległo zmianie, metalowe kotwy można przybić do bloczków.
Ściany działowe – jakie bloczki wystarczą?
Ściany wewnętrzne nie muszą spełniać tak wysokich standardów termoizolacyjnych jak zewnętrzne. Można je więc budować z bloczków o gęstości 500, 600 lub 700 kg/m3, zazwyczaj o grubości 10 lub 12 cm. Ale ostateczna decyzja powinna zostać podjęta na podstawie przeznaczenia danego pomieszczenia.
Jeśli ścianka będzie dzieliła dwa pokoje rekomendowane są bloczki grubości 12 cm.
Ścianka pomiędzy pokojem i łazienką powinna być wykonana z bloczków typu 600 lub 700 i mieć grubość minimum 12 cm, ponieważ musi być bardziej wytrzymała, ponieważ na pewno zawieszone zostaną na niej szafki.
Do budowy garderoby lub przepierzeń wystarczą cienkie płytki z betonu komórkowego grubości 5-10 cm.
Ściany działowe – jak je budować?
W miejscu budowy ściany działowej na stropie lub na podłodze należy ułożyć pas izolacja z papy lub folii, którego szerokość powinna być większa o 30 cm od grubości ścianki. Pozwoli to na niezależną od podłoża pracę muru.
Pierwszy rząd bloczków układa się na warstwie zaprawy cementowej o grubości 2 cm. Bloczki ścianki działowej dostawiamy do ściany nośnej, nakładając zaprawę klejową na pionowy styk obu ścian. Kolejne bloczki dolnej warstwy wsuwamy z góry, a nie dokładamy od boku – dzięki temu nie zrolujemy zaprawy. Ułożenie pierwszej warstwy bloczków jest kluczowe, bo jeśli idealnie jej nie wypoziomujemy to nierówności przeniosą się na ścianę.
Pamiętajmy, aby elementy kolejnych warstw wiązać z przesunięciem o minimum 10 cm – również w narożnikach, co zwiększy konstrukcyjną wytrzymałość ściany.
Pomiędzy stropem a ścianą działową trzeba zostawić szczelinę grubości 1-2 cm. Wypełnić ją należy materiałem elastycznym, np. poliuretanową pianką montażową lub wełną mineralną. Ta szczelina kompensuje ugięcia stropu i zabezpiecza ścianę przed zarysowaniem.
Warto pamiętać, że beton komórkowy ze względu na swoją porowatą strukturę, łatwo się docina, co pozawala na tworzenie konstrukcji o dowolnych kształtach. Dodatkowo nie zapomnijmy, że im grubsza będzie ściana, tym lepszą będzie miała izolacyjność akustyczną oraz większą wytrzymałością będzie się odznaczać.
Average Rating